niedziela, 20 sierpień 2017 12:04

Tablice urzędowe zgodne z rozporządzeniem Rady Ministrów

EMALIE

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie tablic i pieczęci urzędowych na wszelkiego rodzaju urzędy i inne instytucje publiczne nałożony został prawny obowiązek umieszczania na frontowej ścianie zewnętrznej budynku swojej siedziby tablicy z godłem państwowym III Rzeczypospolitej Polskiej oraz stosownej tablicy urzędowej spełniającej kryteria prawne, w tym ustawowe dotyczące jej wielkości, treści na niej zawartych, wielkości czcionki oraz stosunku szerokości do długości tablicy.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie tablic i pieczęci urzędowych precyzyjnie określa wymiary poszczególnych rodzajów szyldów urzędowych z podziałem na naczelne organy państwowe, ze szczególnym uwzględnieniem Prokuratury Generalnej, Sądu Najwyższego, jak również Najwyższej Izby Kontroli, a także pozostałe organy wykonawcze i niższego szczebla, oraz tablic z godłem państwowym III Rzeczypospolitej Polskiej dla każdej instytucji, czy organizacji publicznej. Opisywane rozporządzenie w swojej treści nie precyzuje w jaki sposób i z jakich materiałów mają zostać wykonane stosowne tablice i oznaczenia, biorąc jednak pod uwagę powagę instytucji i symboli państwowych, w tym w szczególności godła Rzeczypospolitej Polskiej, powinny one zostać wykonane w sposób gwarantujący ich trwałość i niezależności od warunków atmosferycznych. Taką trwałość gwarantują przede wszystkim tablice emaliowane, które są najszerzej wykorzystywane do oznaczania instytucji publicznych, takich jak np. urzędy państwowe różnego typu, szkoły, uniwersytety, szpitale, przychodnie publiczne, sądy, urzędy prokuratury, komendy policji i straży miejskiej, posterunki straży granicznej i służby celno-skarbowej, siedziby Państwowej Służby Ochrony, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, czy Agencji Wywiadu RP i inne podobne.

Wszelkiego rodzaju tablice urzędowe wykonywane są ręcznie przez pracowników. Najpierw dokonuje się wycięcia stosownego kawałka metalu, w następnej kolejności nadawany jest im odpowiedni kształt, później wycięta tablica pokrywana jest stosowną mieszanką emalii. Całość zostanie później wypalona w specjalnym piecu w temperaturze około 900 stopni Celsjusza. Dzięki technice emaliowania takie tablice cechuje wyjątkowa wytrzymałość, trwałość oraz odporność na różnego rodzaju warunki atmosferyczne. Zachowają one swój pierwotny wygląd niezależne od wysokości temperatury, opadów deszczu, śniegu, czy gradu. Takie tablice wytrzymują również czyszczenie różnego rodzaju detergentami chemicznymi, co ma szczególne znaczenie w przypadku usuwania z tablic aktów wandalizmu takich jak graffiti. Ponadto zabezpieczenie otworów montażowych przed korozją umożliwia dokonanie demontażu tablicy i godła w razie potrzeby, np. podczas przeprowadzanych prac remontowych i ich późniejszy ponowny montaż we właściwym miejscu.

Czytany 1666 razy