wtorek, 13 luty 2018 14:19

Tablice urzędowe z użytą czcionką urzędową

EMALIE

Odpowiednie oznaczanie frontowych ścian różnego rodzaju publicznych instytucji jest obowiązkiem, który wprost wynika z treści stosownych aktów prawnych, w tym w szczególności z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1955 r. (Dz. U. Nr 47, poz. 314) w sprawie tablic i pieczęci urzędowych. Tablicę emaliowaną z nazwą konkretnej placówki umieszcza się, jak już wspomniano, na zewnętrznej ścianie frontowej, najczęściej przed wejściem do budynku. Przy wieszaniu tablic należy pamiętać, iż zgodnie z zasadami precedencji (pierwszeństwa), tablicę z godłem państwowym zawsze należy powiesić nad tablicą z nazwą danego urzędy, czy też instytucji.

Częste stosowane tablic emaliowanych wynika z ich trwałości, wytrzymałości i odporności na warunki atmosferyczne, co gwarantuje odpowiednią czytelność tablic przez wiele lat. Tablice wykonane techniką emaliowania odporne są również na działanie różnego rodzaju środków chemicznych, co ma szczególne znaczenie przy ich czyszczeniu, a zwłaszcza usuwaniu trudnych zabrudzeń np. z tuszu, czy farby, jeśli zostaną zniszczone przez grafficiarzy. Dzięki nałożeniu wielu warstw specjalnej farby emaliowanej i jej wypaleniu w bardzo wysokiej temperaturze sięgającej nawet 900 stopni Celsjusza w specjalnym piecu, osiąga się niezwykłą trwałość oznaczenia przez okres nawet ponad dziesięciu lat i to niezależnie od panujących warunków meteorologicznych – temperatury, wilgotności, czy intensywności opadów deszczu lub śniegu.

Jak wspomniano, wygląd i wielkość tablic urzędowych są szczegółowo określone w przepisach prawa, w tym w szczególności w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1955 r. (Dz. U. Nr 47, poz. 314) w sprawie tablic i pieczęci urzędowych. Należy przy tym uwzględnić wymiary tablicy, jej kształt, tło oraz rozmiar i wygląd liter. Firmy produkujące tego rodzaju tablice wykonują je niemal zawsze zgodnie z wytycznymi ustawowymi. Ma to wyjątkowo szczególne znaczenie z punktu widzenia precyzyjnego dostarczenia szczegółowych informacji na temat tego, jaka jest konkretna funkcja danej instytucji publicznej.

Czytany 356 razy